TechAddikt Hírek Interjú Rupert Lehner-rel, A Fujitsu EMEIA vezetőjével

Interjú Rupert Lehner-rel, A Fujitsu EMEIA vezetőjével

A vállalatok minden iparágban igyekeznek kihasználni a gyors ütemben fejlődő digitális technológiában rejlő lehetőségeket.

Rupert Lehner, a Fujitsu termékekért és nagyvállalati platformszolgáltatásokért felelős EMEIA vezetője elárulja, mely innovációktól várja a legnagyobb hatást a piacon.

Az IT-vezetők mindenütt leteszik a voksukat azok mellett a technológiák mellett, amelyek várakozásaik szerint képesek átalakítani vállalatukat vagy akár egész iparágukat. Hogyan lehet biztosítani a sikert ilyen nagyságrendű és ütemű változások közepette?

Először is tisztában kell lennünk azzal, hogy az emberi életet és munkavégzést alapjaiban átformáló technológiai forradalom korszakát éljük. A folyamatban lévő változások mélysége, kiterjedtsége és komplexitása minden korábbi tapasztalatunkat meghaladja, és a továbbiakban csak erősödni fog.

Sok szempontból ma még nem látható, milyen irányban alakul majd a fejlődés, ezért fontos, hogy az átalakulásba az érintettek lehető legszélesebb körét bevonjuk – a vállalatokat, az állami szektort, az állampolgárokat, a tudományos közösséget és másokat. Amikor a jövőben emberek milliárdjai csatlakoznak majd az internethez, és korlátlan feldolgozási teljesítmény, illetve korlátlan tudás áll rendelkezésre, nem csupán a világ lesz más, hanem a benne élők felelőssége is megváltozik.

Az átalakulás hatását megsokszorozza az MI, a robotika, az IoT, a 3D nyomtatás, a kvantumszámítástechnika és más fejlesztések kombinációja. Miközben maga a technológia is fontos, még fontosabb az emberek bevonása. Erre az utazásra mindenkit magunkkal kell vinnünk.

A gyors ütemű technológiai változás tehát számos kihívás elé állítja a társadalom egészét, ugyanakkor megfelelően végrehajtva nagyszerű lehetőségeket is kínál.

A piacra kerülő technológiák széles körét figyelembe véve, hogyan reagál a vállalatok többsége a sokféle lehetőségre?

Az ügyfelek egyrészt maguk is tisztában vannak azzal, hogy a digitális átalakulás ma már realitás, és proaktívan kell fellépniük. Másrészt egyesek közülük nem tudják biztosan, milyen stratégiát is érdemes választaniuk, és mit tehetnének a stratégia sikeres megvalósítása érdekében.

Ezért fontos, hogy legyenek a Fujitsuhoz hasonló technológiai partnereik, akik segítenek nekik az eligazodásban. Akikkel részletekbe menően megbeszélhetik, és a co-creation szemléletet követve közösen azonosíthatják és megvalósíthatják a megfelelő megoldásokat. Az ügyfelekkel a digitális átalakulásról folytatott tárgyalásokon mindig egyértelműen kiderül, hogy versenyképességük és piaci pozíciójuk megőrzése érdekében cselekedniük kell.

A Fujitsu Münchenben és Londonban működő digitális átalakulási központjaiban az ügyfelek csapatainkkal közösen határolják be, mely területeken javíthatják igazán a fejlett technológiák működésüket, versenyképességüket, üzleti stratégiájukat és ügyfeleik elköteleződését.

„Gondoskodnunk kell arról, hogy az MI-t kifejezetten emberközpontú módon valósítsák meg, és ezáltal az üzleti életben és a társadalomban is érezhetőek legyenek előnyei.”


Meg tudná mondani, mely technológiák gyakorolják a legnagyobb hatást a vállalatokra ma, és melyek okozzák majd a legalapvetőbb változásokat a következő öt évben?

Nem egy technológiáról van szó, hanem különféle technológiák egyidejű megjelenéséről.

Különösen jelentős lépés lesz a mesterséges intelligencia elterjedése. Az MI révén jóval eredményesebben alkalmazható számos már ma is elérhető technológia. A városokban például a meglévő hosszú adatsorokat mesterséges intelligencia segítségével feldolgozva optimalizálható a forgalomirányítás és megszüntethetők a dugók.

Ugyanez érvényes az adatvédelemre, különösen, amikor az IoT érzékelők és hálózatra csatlakozó eszközök milliárdjaitól gyűjti az adatokat. Az adatokat megfelelő módon kell felhasználnunk, hogy előnyhöz juttassuk az embereket.

A kvantumtechnológia az egyik olyan technológia, amely várhatóan biztosítani tudja majd a jövő alkalmazásaihoz szükséges feldolgozási teljesítményt. Hol tartunk a kvantumszámítástechnika jövőbeni hasznosításához vezető úton?

A kvantumszámítástechnika az alapja számos napjainkban sokat emlegetett technológiának és megoldásnak.

Lehet, hogy a valódi kvantumszámítógépek még nem jelennek meg a jövő évtizedig, de kvantumjellegű képességek hasznosítására már ma is van lehetőség. A Fujitsu Digital Annealer technológiája már elérhető, és jól használható a hagyományos rendszerek lehetőségeit meghaladó problémák megoldására.

Egy ügyfél, a NatWest brit lakossági és kereskedelmi bank a kvantumjellegű számítástechnikai teljesítmény alkalmazását teszteli. A koncepció működképességét igazolni hivatott projekt keretében a bank technológiai csapata a hagyományos számítógépekkel elérhető sebességnél háromszázszor gyorsabban tudta elvégezni a pénzügyi befektetési problémák megoldásához kapcsolódó, rendkívül bonyolult számításokat.

A Digital Annealer alkalmazásának lehetőségeit már több iparág is vizsgálja, köztük a közműszektor, a logisztika, a pénzügyi szolgáltatások és a gépkocsigyártás. Az önvezető járművek és az útvonaltervezés esetében például egyenesen nélkülözhetetlen a Digital Annealer és más hasonló megoldások használata.

A technológiai változások szintjét figyelembe véve mennyire fontos, hogy a digitális átalakulásukon munkálkodó vállalatok együttműködjenek más piaci szereplőkkel?

Az együttműködés és a co-creation egyre fontosabbá válik. Egyetlen vállalat sem rendelkezik házon belül a sikeres átalakuláshoz szükséges összes készséggel és ismerettel.

De hogyan tudunk szert tenni az új technológiák támogatásához szükséges tudásra? Meggyőződésem, hogy elengedhetetlen a szoros kapcsolatok kiépítése egyetemekkel, oktatási intézményekkel, és a diákok bevonása az új technológiák alkalmazásába és a megoldáskeresésbe. Hiszen ezek a technológiák megváltoztatják a hagyományos gondolkodást. Ez pedig sokszínűbb környezetet teremt, és egyre több szereplő bevonását igényli az IT-iparágban és azon kívül.

Ezzel együtt számos, ma még emberek által végrehajtott technológiai folyamatot és repetitív feladatot az MI és a robotika vesz át a jövőben. Határozottan úgy gondolom azonban, hogy az intelligens gépek kiegészítik és nem kiváltják a humán munkaerőt, és az MI használata új lehetőségeket kínál arra, hogy az emberek érdekesebb feladatokkal foglalkozzanak munkájuk során.