TechAddikt Autóipar A Volvo Cars és a POC a világon elsőként dolgozott ki autó...

A Volvo Cars és a POC a világon elsőként dolgozott ki autó és kerékpáros sisak töréstesztet

Az autóipari biztonsági fejlesztések terén vezető szerepet betöltő Volvo Cars a sport- és védőfelszerelések elismert svéd gyártójával, a POC márkával együttműködésben a világon elsőként olyan törésteszt-sorozatot dolgozott ki, amely azt vizsgálja, milyen hatékony védelmet nyújt a sisak az autóval ütköző kerékpárosnak. A fejlesztés a kerékpárosok minél hatékonyabb védelmét célzó, úttörő kutatási projekt részét képezi.

Az együttműködés jól mutatja a Volvo Cars vezető pozícióját a biztonsági fejlesztések terén, illetve a vállalat azon törekvését, hogy ismereteit megosztva, kooperatív alapon tegye mindenki számára biztonságosabbá a közúti közlekedést.

A kerékpárosok és gépjárművek közötti balesetek gyakran halálos kimenetelűek, vagy súlyos sérülésekkel járnak. Ezért a Volvo Cars egyértelmű stratégiája, hogy aktív biztonsági rendszereivel eleve teljes mértékben elkerülje az ilyen baleseteket.

A teljes fékerejű automatikus fékezéssel kombinált kerékpáros-felismerő funkció a jármű fedélzetén található kamerák és radarok segítségével azonosítja a kerékpárosokat, figyelmezteti a várható ütközésre az autóvezetőt, illetve önműködően fékez, amennyiben az szükséges. A Volvo Cars biztonsági célkitűzésével összhangban, automatikus vészfékező és gyalogosfelismerő rendszerének továbbfejlesztéseként valósította meg a technológiát.

A Volvo-POC kutatási projekt keretében egy sor, különlegesen kidolgozott töréstesztet hajtanak végre a Volvo Cars híres biztonságtechnológiai kutatási létesítményében, a svédországi Göteborg városában. A vizsgálat egy olyan, szélesebb spektrumú kutatási projekt részét képezi, amely a kerékpárosok által elszenvedett, hosszan tartó sérülések típusait vizsgálja.

A tesztek során a POC kerékpáros sisakjait adták a tesztpadra szerelt töréstesztbábu-fejekre, majd a bábufejeket különböző sebességgel és eltérő szögekben egy álló Volvo gépkocsi motorház-fedelének különböző pontjaival ütköztették, így végezve el számos mérést.

A vizsgálatokat a gyalogosok fejének védelmét ellenőrző, hatályos hatósági tesztfolyamatokkal összhangban végezték el. Ez lehetővé teszi a Volvo Cars és a POC számára, hogy közvetlenül összehasonlítsák a sisak viselése, illetve nem viselése közötti különbségeket.

A kerékpáros biztonsági sisakok vizsgálatára szolgáló jelenlegi teszteljárások meglehetősen kezdetlegesek: különböző magasságokból vízszintes vagy döntött felületre ejtik a sisakokat, és nem veszik figyelembe a kerékpárok és gépjárművek közötti balesetek körülményeit. A Volvo-POC projekt célja, hogy kifinomultabb, fejlettebb tesztkörülményeket teremtsenek.

A kutatási projekt eredményei hozzásegítik a POC-t ahhoz, hogy olyan, biztonságosabb sisakokat tervezzen, amelyek hatékonyabban oltalmazzák a kerékpárost, ha az gépkocsival ütközik. Ugyanakkor a tesztek a Volvo Cars számára is fontos tanulságokkal szolgál: a balesettípus jellegzetességeire rávilágítva elősegítheti a jövőbeli fejlesztéseket.

„A POC márkával közös projekt jól példázza a Volvo Cars úttörő szemléletét a biztonság terén” – mondta Malin Ekholm, a Volvo Cars biztonsági központjának igazgatója, a vállalat egyik vezető biztonsági mérnöke. „Gyakran fejlesztünk olyan új tesztmódszereket, amelyekkel problémás forgalmi helyzetekben előforduló szituációkat elemezhetünk ki. Többre törekszünk, mint hogy megfeleljünk a törvényi előírásoknak és jó eredményeket érjünk el a teszteken. A minősítésen túl tekintve valós forgalmi helyzeteket kielemezve fejlesztünk olyan technológiákat, amelyek ténylegesen fokozott biztonságot eredményeznek.”

A hatvannál is több nemzetközi biztonsági, innovációs és formai díjjal jutalmazott POC erőssége, hogy a hagyományos megoldásokat megkérdőjelezve új kutatási, tudományos és innovációs eredményekre építve teremt új megközelítést, és éri el a balesetek számának csökkentését.

„Ahogy a Volvo Cars, mi is elsődleges feladatunknak tekintjük a biztonság fokozását; ez a cél motiválja minden elképzelésünket és újításunkat” – mondta Oscar Huss, a POC termékfejlesztési igazgatója. „A POC Lab keretében vezető tudományos szakemberekkel működünk szorosan együtt, hogy az élen járhassunk új biztonsági elképzelések megvalósításában. A tanúsítási normák elengedhetetlenek, ugyanakkor mindig tovább kell tekintenünk ezek határain, hogy jobb, innovatívabb megoldások alkalmazásával enyhíthessük a balesetek következményeit.”

A Volvo Cars az elmúlt években arra törekedett, hogy ne csak utasait, de a Volvo járműveken kívül tartózkodó embereket is óvja. 2010-ben ezért vezette be például a teljes fékerős autonóm vészfékrendszerrel kombinált gyalogosfelismerő technológiát, amelyet 2013-ban kerékpáros-felismeréssel egészített ki. A City Safety csomag keretében mindkét technológia alapfelszerelés a Volvo összes típusában; a rendszerek hozzájárultak a közlekedés általános biztonságának fejlesztéséhez.

A Volvo Cars és a POC korábban egy másik projekt kapcsán is együttműködtek: akkor a kerékpáros sisakok és a gépkocsik közötti kapcsolat létesítésével igyekeztek hozzájárulni a balesetek elkerüléséhez.